right-logo

جستجو

main-logo

  • تلگرام
  • اینستاگرام

10 بیماری که روی شنوایی تاثیر گذارند!

10 بیماری که روی شنوایی تاثیر گذارند!


احساس ناراحتی در گوش می‌تواند به دلیل عفونت گوش و یا مشکلاتی باشد که بیانگر بیماری جدی تری است. به طور کلی مشکلات گوش می‌تواند کیفیت زندگی بیمار را تحت الشعاع قرار بدهد. بسیاری از مشکلاتی که سلامتی افراد را به مخاطره می‌اندازند ممکن است با گوش ارتباط مستقیمی نداشته باشند، اما سیستم شنوایی را هدف قرار میدهند؛ بنابراین با بررسی مشکلات مرتبط با گوش می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را تشخیص داد. در ادامه برخی از مهم‌ترین و متداول‌ترین بیماری‌هایی که گوش را تحت تاثیر قرار می‌دهند، بررسی میکنیم.


1. عفونت سینوس‌ها و سرماخوردگی
تمام علایم عفونت سینوسی و سرماخوردگی یکسان نیستند. عموما سرماخوردگی، سیستم تنفسی، گلو، بینی و سینوس‌ها را هدف می‌گیرد. معمولا ویروس‌هایی که متعلق به گروه راینوویروس هستند، باعث سرماخوردگی می‌شوند، اما برخی از ویروس‌های دیگر نیز می‌توانند این مشکل را به وجود آورند. علایم سرماخوردگی عموما شامل سردرد، آبریزش و یا کیپ شدن بینی، عطسه، سرفه، تب بالا، قرمزی و خارش چشم ها، گلودرد و بدن درد می‌باشد.
اما اگر سرماخوردگی وارد مرحله شدیدتری شود، ممکن است عفونت گوش نیز به موارد گفته شده اضافه گردد. علایم عمومی که به مشکلات گوش مرتبطند شامل عفونت، کیپ شدن و درد در این ناحیه میباشند. از طرفی، در صورتی که سینوس‌ها عفونت کرده باشند، فشار زیادی روی گوش‌ها آورده و باعث بروز درد می‌شوند. علاوه بر این علایم، ممکن است سرماخوردگی و یا عفونت سینوس‌ها منجر به وزوز گوش شده و صدای آن به شکل ناراحت کننده‌ای در گوش بیمار بپیچد.


2. عفونت گلو
عفونت گلو در دراز مدت ممکن است به سختی درمان شود. برخی از باکتری‌ها و یا ویروس ممکن است مسبب این مشکل شوند. البته گلودرد ممکن است در اثر حساسیت، آلودگی و یا مشکلات درونی نیز به وجود آید. وقتی عفونت گوش به مرحله وخیم تری می‌رسد، گوش دچار درد و عفونت می‌شود.


3. سندروم منییر
این بیماری عموما افراد بین ۴۰ تا ۶۰ سال را مبتلا می‌کند. با اینکه این مشکل یک بیماری مزمن است، اما تغییر الگوی زندگی می‌تواند علایم بیماری را کاهش داده و آن را تحت کنترل قرار دهد. علایم ممکن است طی چند سال از بین بروند، اما به یکباره و ناگهانی دوباره ظاهر شوند. نشانه‌های بیماری منییر شامل سرگیجه، کم شنوایی، وزوز گوش، عدم تعادل، تهوع، سردرد، احساس صدای زیاد در گوش و درد در این ناحیه می‌باشند.


جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیماری منیر به لینک زیر مراجعه نمایید
https://www.persia-tone.com/index.php/specialized-articles/ear-diseases/215-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%B1


4. بیماری کرون
بیماری کرون عموما با علایم تحریک و تورم در ناحیه دستگاه گوارش از دهان تا مقعد همراه است. نشانه‌های این بیماری به طور کلی شامل اسهال، خونریزی از مقعد، کاهش وزن نامنظم، گرفتگی‌های شکمی، تب، خستگی، انرژی کم و همچنین کاهش اشتها می‌باشد.
دلیل اصلی بروز این بیماری هنوز مشخص نیست، اما بسیاری موارد از قبیل: وراثت، بیش فعالی سیستم ایمنی بدن و همچنین مشکلات محیطی مثل باکتری، ویروس‌ها و مشکلات عصبی نیز ممکن است مسبب این بیماری شوند. برخی از افراد مبتلا ممکن است به کم شنوایی شدید مبتلا شوند.


5. اوریون
اوریون یک بیماری مسری ویروسی است که توسط ویروس اوریون بروز می‌کند. این بیماری روی غده پاروتید تاثیر می‌گذارد. این غده جز غدد بزاقی اولیه بوده و در مقابل گوش و زیر آن قرار دارد. علایم رایج این بیماری شامل تورم این غدد، تب، سردرد، خستگی، کاهش اشتها و همچنین درد‌های ماهیچه‌ای است. علاوه بر این، بیمار مبتلا به اوریون ممکن است دچار کم شنوایی نیز بشود. در برخی موارد ممکن است کم شنوایی دائمی باشد و بیمار حتی پس از درمان، قدرت شنوایی گذشته خود را نداشته باشد.


6. سرخک
سرخک یک بیماری ویروسی جدی می‌باشد. این ویروس سیستم تنفسی افراد را هدف گرفته و عموما از راه تنفس و هوا سرایت می‌کند. نشانه‌های این بیماری شامل تب بالا، آبریزش، سرفه، قرمزی چشم و بروز لکه‌های سفید روی گونه هاست. از جمله علایم دیگر می‌توان به درد‌های ماهیچه ای، گلودرد، خارش پوستی در سر و نقاط دیگر بدن اشاره کرد. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که بین سرخک و اتواسکلروزیس، ارتباط مستقیمی وجود دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیماری اتواسکلروزیس به لینک زیر مراجعه نمایید
https://www.persia-tone.com/index.php/specialized-articles/ear-diseases/219-otosclerosis

 

7. مننژیت
مننژیت بیماری تورم غشای مغز و نخاع می‌باشد. این تورم عموما به دلیل عفونت‌های باکتریایی و یا ویروسی ایجاد می‌شود. نشانه‌های این بیماری شامل تب زیاد ناگهانی، سردرد غیر معمول با حالت تهوع، عدم توانایی در تمرکز، تشنج، کاهش و یا عدم اشتها، به سختی از خواب بیدار شدن و یا خواب آلودگی، حساسیت به نور و بثورات پوستی می‌باشد.
علاوه بر این، کم شنوایی نیز ممکن است در اثر این بیماری رخ بدهد که معمولا در کودکان شایع است. علت ابتلا به مننژیت را باید به درستی تشخیص داد تا بتوان آن را درمان کرد. در غیر اینصورت می‌تواند مرگبار باشد. به محض شروع علایم مننژیت باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.


8. مشکلات عروقی و نارسایی‌های قلبی
اگر به طور منظم صدای چکش و یا شلیک گلوله در گوش خود می‌شنوید که کاملا با وزوز طبیعی گوش فرق دارد، ممکن است مسبب آن مشکلات عروقی و نارسایی قلبی باشد. در حقیقت وزوز تپشی، ناشی از چند برابر شدن صدای جریان خون درون رگ هاست. علایم اولیه این بیماری، شنیدن صدایی مانند تپش قلب درون گوش است.
ممکن است احساس سرگیجه داشته باشید و قلب تان به سرعت بتپد. حال اگر این علایم با درد در ناحیه قفسه سینه همراه باشند، بیمار بلافاصله باید به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کند. این علایم معمولا به علت مشکلات مرتبط با سیستم گردش خون مثل فشار خون بالا، انسداد شریان‌ها توسط کلسترول، چربی و یا سایر ضایعات، تومور سر و گردن و همچنین مویرگ‌های غیرطبیعی بروز می‌کند.


9. عدم توازن هورمون‌ها
بهم خوردن توازن هورمون‌ها نیز ممکن است باعث بروز مشکلات مرتبط با گوش شود. تیروئید و درست کار نکردن این غده ممکن است منجر به ایجاد وزوز گوش شود. علاوه بر این، علایمی مثل افسردگی، سطح انرژی پایین و کاهش وزن نیز می‌توانند به دلیل مشکلات غده تیروئید در فرد بیمار ایجاد شوند. از طرفی دیگر، تغییران هورمونی در زنان نیز می‌تواند باعث ایجاد علایمی مثل سرگیجه، کم شنوایی، وزوز گوش و یا فشار در ناحیه گوش شود.


10. تومور‌های مغزی

سرطان‌های مغز و انواع تومور‌های مغزی می‌توانند باعث بروز مشکلاتی مثل کم شنوایی مرتبط با تومور‌های مغزی، سردرد، تشنج، از دست دادن کنترل حرکت، از دست دادن بینایی، خستگی، افسردگی و تغییرات خلق و خو شود.

 

منوی موبایل سایت