right-logo

جستجو

main-logo

  • تلگرام
  • اینستاگرام

ارتباط ویروس ایدز‌ با اختلالات شنوایی

ارتباط ویروس ایدز‌ با اختلالات شنوایی
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مبتلایان به ایدز در مقایسه با افرادی که آلوده به این ویروس نیستند، بیشتر دچار مشکلات شنوایی می‌شوند. متخصصان دانشگاه سن‌دیگو به ارزیابی میزان شنوایی 262 مرد با متوسط سن 57 سال و 134 زن با میانگین سنی 48 سال پرداختند که در میان این افراد 117 مرد و 105 زن تست مثبت HIV داشتند.

  • در حالیکه رابطه علت – معلولی بیماری ایدز با مشکلات شنوایی تایید نشده، متخصصان مشاهده کردند مبتلایان به این بیماری ‌قدرت شنوایی ضعیف‌تری نسبت به دیگر افراد داشتند. همچنین متخصصان با وجود در نظر گرفتن فاکتور‌های دیگر همچون میزان استفاده از داروهای ضد ویروسی و از بین برنده HIV، نتیجه مشابهی را مشاهده کردند. آنها معتقدند این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد افراد مبتلا به HIV مثبت حتی با کنترل فاکتورهای تاثیرگذار روی قدرت شنوایی بیشتر با مشکلات شنوایی روبرو هستند.

به گفته دکتر «اریک اسموها» یکی از متخصصان این مطالعه، HIV می‌تواند تاثیر مستقلی روی گوش داخلی داشته باشد. اگرچه نتایج بدست آمده در نوع خود قابل توجه است ولی لازم است بررسی‌های بیشتری روی آن انجام شود. به گفته وی در بسیاری از افراد بزرگسال مبتلا به اختلالات شنوایی نمی‌توان دلیل قابل شناسایی پیدا کرد و این یافته ممکن است در تشخیص نقش ویروس‌ها و دیگر فاکتورهای خطرزا در بروز این مشکل موثر باشد.

منوی موبایل سایت