right-logo

جستجو

main-logo

  • تلگرام
  • اینستاگرام

خطرات بروز بیماری پسوریازیس در ناحیه گوش

خطرات بروز بیماری پسوریازیس در ناحیه گوش
بروز بیماری پسوریازیس در گوش نسبت به نواحی دیگر شیوع کمتری دارد ولی در صورت بروز بیمار را با مشکلات جسمی و روحی جدی مواجه می کند.
پسوریازیس یک بیماری التهابی مزمن پوستی است که دو تا سه درصد افراد سفید پوست را تحت تاثیر قرار میدهد. عود علایم این عارضه در فصل سرما بیشتر دیده می شود. بروز زخم های پسوریازیس در گوش نسبت به نواحی دیگر شیوع کمتری دارد ولی در صورت بروز بیمار را با مشکلات جسمی و روحی جدی مواجه می کند.
به دلیل اینکه گردن و گوش در معرض دید است، بیمار خجل می شود و از طرفی به دلیل حساسیت پوست در این نواحی، درمان به مراتب پیچیده تر است. برخلاف باورهای رایج، بروز پسوریازیس در نواحی گوش و گردن، ربطی به تمیز کردن گوش یا لمس این نواحی ندارد ولی این امر می تواند منجر به مسدود شدن کانال گوش و کاهش شنوایی شود که معمولا با درد و خارش همراه است؛ بنابراین به محض مشاهده این موضوع باید به پزشک متخصص مراجعه شود. به دلیل حساسیت دستگاه شنوایی و پرده گوش، استفاده از هر گونه کرم، قطره یا پماد که در نواحی دیگر برای کاهش علایم پسوریازیس استفاده می شود، می تواند سبب آسیب به پرده گوش شود و باید از آن اجتناب کرد.
مهمترین علایم پسوریازیس شامل ایجاد تکه های ضخیم قرمز رنگ پوستی و فلس های نقره ای رنگ است که بسیار دردناک بوده و سبب خارش می شود. این عارضه معمولا زانو، آرنج، پوست سر، کف دست و پا و کمر را تحت تاثیر قرار می دهد؛ همچنین در اطراف ناخن دست و پا و داخل دهان نیز دیده شده است.
عواملی وجود دارند که سبب تحریک و عود علایم پسوریازیس می شوند؛ رژیم غذایی نامناسب، نوشیدنی های الکلی، در معرض نور خورشید بیش از حد، هوای سرد و خشک، استرس، اضافه وزن، کشیدن سیگار و عفونت از مهمترین علایم عودکننده بیماری هستند.

منوی موبایل سایت