right-logo

جستجو

main-logo

  • تلگرام
  • اینستاگرام

وجود مو و چین بر روی لاله و نرمه گوش نشانه چیست؟

وجود مو و چین بر روی لاله و نرمه گوش نشانه چیست؟


همزمان با افزایش سن تغییراتی در بدن بوجود می آید که میتواند نشانی از احتمال بروز بیماری های مختلف باشد. بعنوان مثال موهای ریزی در داخل کانال گوش بسیاری از افراد و مخصوصا آقایان در سنین بالا وجود دارد اما وجود مو در روی لاله گوش افراد، در اکثر مواقع پدیده ای عادی نیست و ممکن است هشداری جدی برای سلامتی باشد، مثلا یک نشانه برای حملات قلبی!

 

  • محققان به تازگی دریافتند که بین وجود مو در روی نرمه و لاله گوش سالمندان و ابتلای آنها به انواع بیماری های قلبی بوِیژه بروز لخته خونی، بیماری عروق کرونری و حتی سکته قلبی ارتباط مستقیمی وجود دارد، در واقع طی پژوهشی به این نتیجه رسیدند که بیشتر افراد مبتلا به مشکلات قلبی(بخصوص سرخرگ های قلبی) در روی لاله گوش خود موی زائد و همچنین چین نرمه گوش داشته اند!

 

  • در طی آشکار شدن این ارتباط عجیب گوش و قلب عده ای از دانشمندان مدعی شدند که چین و چروک مورب لاله گوش، که Frank's sign "علامت فرانک" نام دارد، پیش بینی کننده وجود بیماری عروق کرونری(سرخرگ تاجی) یا Coronary Artery Disease (CAD) میباشد، که در آن با جمع شدن پلاک ها در دیواره داخلی رگ ها، منجر به باریک شدن و گرفتگی عروق و تصلب شرایین میشوند.

 

  • پژوهشگر دیگری بعد از انجام تحقیقات فراوان ثابت کرد که Ear Lobe Crease (ELC) یا "چین نرمه گوش" با CAD هم در مردان و هم در زنان مرتبط است، ولی با مرگ ناگهانی قلبی Sudden Cardiac Death (SCD) فقط در مردان مرتبط است. وی معتقد بود در حالت معمول لاله گوش از خونرسانی خوبی برخوردار است ولی در صورت وجود اشکال در عروق خونی تحت تأثیر قرار گرفته و آن را به صورت چین مورب نشان می‌دهد و وقتی لاله گوش از احتمال تصلب در شرایین خبر می‌دهد احتمال این که عروق قلبی دچار مشکل شده باشند زیاد است.

 

  • در مطالعه دیگری با توجه به اينكه بالا بودن سطح چربي هاي خون و پديده آترواسكلروز از جمله عوامل خطرساز حوادث عروق مغزي مي باشند و از آنجايي كه گزارشاتي مبني بر ارتباط آترواسكلروز با بروز چين نرمه (ELC) وجود دارد، ارتباط بین حوادث عروق مغزي (Cerebro-vascular accident; CVA) و ELC مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه نشان داد که شيوع ELC در بيماران مبتلا به CVA بيش تر از افراد فاقد CVA مي باشد و بدلیل شيوع بالاي ELC در بيماران CVA، به نظر مي رسد ELC به عنوان يك فاكتور خطر در بررسي بيماران بايد مورد توجه قرار گيرد.


در عین حال به اعتقاد بعضی دیگر از دانشمندان وجود مو در روی نرمه و لاله گوش صرفاً علامت پیری و یک فرآیند طبیعی در اثر افزایش سن است که به خاطر ترشح بیش از حد هورمون های آندروژن و تستسترون در بدن آقایان رخ میدهد و رابطه مستقیمی با بروز سکته قلبی ندارد، فقط ظاهر نازیبای آن می تواند از اعتماد به نفس سالمند در اجتماع بکاهد! درحالیکه به عقیده گروهی دیگر قرار گرفتن در معرض آندروژن و تستسترون به مدت طولانی، بدلیل تولید بیش از اندازه گلوبول های قرمز، سبب ایجاد لخته در عروق خونی می شود.


هنوز هیچکس کاملا نمیداند که چرا مو و چین در روی لاله و نرمه گوش با حمله قلبی تا این حد مرتبطند، اما در آخر به یاد داشته باشید که سکته قلبی و بیماری های قلبی عروقی به دلایل مختلف از جمله تغذیه نامناسب، استعمال دخانیات، عدم تحرک و ورزش کافی، استرس، سوابق ژنتیکی، تصادفات، بالا بودن فشار خون و ... هم روی میدهند.

 

منوی موبایل سایت