right-logo

جستجو

main-logo

  • تلگرام
  • اینستاگرام

۱۰ عادت که به شنوایی‌تان آسیب می‌زند!

۱۰ عادت که به شنوایی‌تان آسیب می‌زند!


کم شنوایی سبب خشم و ناامیدی در روابط، افسردگی و اضطراب خواهد شد، عواملی وجود دارند که این پدیده را تسریع می‌کنند و یا باعث ایجاد آن می‌شوند. علاوه بر این، عادات روزانه ای نیز وجود دارند که می‌توانند بر گوش شما اثری سوء داشته باشند:


1. استفاده از گوش پاک‌کن برای تمیز کردن گوش
گوش پاک کن به هیچ عنوان برای تمیز کردن گوش‌ها پیشنهاد نمی‌شود، زیرا به طور بالقوه موجب آسیب به کانال و حتی پرده گوش می‌شود. همچنین موجب ایجاد سوزش در مجرای گوش و فشار دادن بیشتر جرم گوش به سمت داخل کانال، قبل از خارج کردنش توسط شما خواهد شد. در واقع همیشه این جمله را به یاد داشته باشید که کوچکتر از آرنجتان را نباید داخل گوشتان کنید!
تولید جرم (وکس یا موم گوش)، راهی است که بدن برای پاکیزه کردن گوش و محافظت از آن انجام می‌دهد و در واقع خود گوش طی مکانیزمی طبیعی، جرم را به سمت بیرون هدایت میکند. اگر جرم گوش بیش از حد تولید می‌شود، بهتر است با مراجعه به متخصص گوش حلق و بینی، گوشتان را ساکشن کنید.


2. گوش دادن به موسیقی در حین ورزش
گوش دادن به موسیقی در حالی که ورزش می‌کنید، لذت بخش بوده، اما می‌تواند برای شنوایی شما خطرناک باشد. اگر در حال دویدن در خارج از منزل یا بر روی یک تردمیل هستید، به احتمال زیاد صدای دستگاه پخش MP3 یا تلفن را زیاد می‌کنید تا بر سروصدای ترافیک یا صدای تردمیل غلبه کند. این افزایش حجم صدا ممکن است به مرور زمان موجب از دست دادن دائمی شنوایی تان شود.
هندزفری‌ها می‌توانند نسبت به هدفون خطرناک‌تر باشند زیرا آن‌ها عمیق‌تر به کانال گوش می‌روند و بنابراین می‌توانند سطح خروجی صدا را افزایش دهند. مهم است که از یک معیار مناسب استفاده کنید: اگر در هنگام گوش دادن به موسیقی با هندزفری یا هدفون نمی‌توانید یک مکالمه را بشنوید، احتمالاً در حال آسیب رساندن به حس شنوایی خود هستید!


3. وارد شدن آب در گوش‌ها، هنگام شنا
برای اکثر مردم شنا کردن در آب آغشته به کلر، بی‌ضرر است. برای برخی دیگر، در هنگام شنا، آب در کانال گوش به دام افتاده و تبدیل به یک بستر مناسب برای پرورش باکتری و قارچ می‌شود که می‌توانند موجب بیماری "گوش شناگر" شوند. در این بیماری مجرای گوش قرمز شده و متورم می‌گردد که کاملاً دردناک است. بیماری "گوش شناگر" باید توسط متخصص گوش، حلق و بینی درمان شود.


4. تمیز کردن گوش با شمع
بعضی افراد گمان می‌کنند که استفاده از شمع باعث ایجاد مکش می‌شود که موم را از گوش خارجی خارج و پاک می‌کند! درحالی‌که برخی دیگر فکر می‌کنند می‌توانند با این روش مشکلات دیگری مانند کم شنوایی، مشکلات سینوسی، سرگیجه و حتی سرطان را درمان کنند!!! همه این ادعاها نادرست‌اند.
تحقیقات نشان داده است که شمع گوش از هیچ مزایای پزشکی برخوردار نیست و ثابت شده است که شمع گوش گرمای قابل توجهی را در مجرای گوش ایجاد نمی‌کند. با این حال، چندین گزارش مبنی بر آسیب گوش ناشی از شمع، از جمله سوختگی‌های ناشی از چکه کردن شمع و پارگی پرده گوش، منتشر شده است.


5. انجام مانور والسالوا برای رفع فشار گوش در هنگام سفر با هواپیما
بسیاری از مردم، در هنگام صعود یا نزول هواپیما متوجه ایجاد فشار در گوش‌هایشان می‌شوند و برای از بین بردن آن، برخی از آن‌ها بینی خود را گرفته و سعی می‌کنند به آرامی با دهان بسته هوا را از بینی خارج کنند. بعضی دیگر، از شکلات یا آدامس جویدنی استفاده می‌کنند تا با حرکت فک تحتانی به شیپور استاش کمک کنند تا باز شود.
برخی هم از محافظ‌های گوش مخصوص به نام Earplanes کمک می‌گیرند. این وسیله به آرامی فشار دو طرف پرده گوش را در حین بلند شدن و نشستن هواپیما بر زمین، برابر می‌کند.
به نظر می‌رسد راه‌حل واحدی برای رفع ناراحتی‌های گوش در حین پرواز وجود ندارد. برای کسانی که دچار درد شدید گوش در حین سفر با هواپیما می‌شوند مراجعه به متخصص و دریافت راه حل الزامی است.


6. خوابیدن هر شب با محافظ‌های گوش
افراد زیادی هستند که خوابشان سبک است و یا بهر دلیلی ناچار به استفاده از محافظ گوش هستند. در حالی که پوشش گوش می‌تواند بسیار مفید باشد، مهم است که استفاده از آن‌ها با دقت مورد توجه قرار گیرد، زیرا ممکن است باعث ایجاد فشار در گوش، عفونت‌های قارچی و ایجاد مانع توسط جرم گوش شود. مهم است که هنگام استفاده از این وسیله کوچک، بهداشت گوش حفظ شود. آن‌هایی که قابل استفاده مجدد هستند باید روزانه تمیز شوند و کانال‌ گوش باید به طور منظم توسط متخصص شنوایی یا پزشک بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که موم مجرای گوش را مسدود نکرده است.


7. صدای بسیار بلند موزیک در باشگاه ورزشی
اگر باشگاهی که در آن ورزش می‌کنید با درخواست شما مبنی بر کاهش حجم صدا موافقت نکرد، از محافظ‌های گوش استفاده کنید. تحقیقات اخیر نشان داده است که سروصدای کلاس‌های ورزشی، سطح صدایی تقریباً همانند یک موتور جت در ارتفاع 25 متری را دارند که بیش از 100 دسی‌بل است و این می‌تواند باعث از دست رفتن دائمی شنوایی شود.


8. سفر با هواپیما در حال سرماخوردگی
اگر سرماخورده‌اید و سعی نکرده‌اید آن را با دارو درمان کنید، بهتر است سفر خود را به تعویق بیندازید. اگر در حال درمان سرماخوردگی خود هستید و قصد سفر با هواپیما را دارید بهتر است این نکته را بدانید که ممکن است در حین پرواز، به خاطر عدم تساوی فشار بین دو طرف پرده گوش، دچار گوش درد شوید. همچنین ممکن است برای چند روز افت شنوایی و در موارد شدید خونریزی و یا پارگی پرده گوش را شاهد باشید. اگر قبل از اینکه پرواز کنید، تردید دارید که آیا علائم بیماری شما کنترل شده‌اند یا خیر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.


9. استرس ناشی از زنگ زدن گوش
وزوز گوش، که اغلب به عنوان" زنگ زدن گوش "شناخته می‌شود، سروصدایی است که بدون وجود محرک صداداری در محیط، در گوش شنیده می‌شود. وزوز گوش یک علامت است، نه یک بیماری! و عوامل بسیاری وجود دارد که ممکن است موجب ایجاد وزوز گوش شود. مطالعات نشان داده‌اند که استرس می‌تواند موجب تشدید زنگ گوش شود. هر چیزی که می‌تواند سطح استرس فرد را کاهش دهد، مانند یوگا، مدیتیشن، تنفس عمیق و... احتمالاً تأثیر مثبتی بر کاهش زنگ گوش خواهد داشت.


10. امتناع از دریافت سمعک
درمان اختلالات شنوایی را به تأخیر نیندازید! افرادی که دچار افت شنوایی هستند و درمان کم شنوایی را به تأخیر می اندازند، آگاه نیستند که درمان زودهنگام کم شنوایی می‌تواند کیفیت زندگی‌شان را ارتقا دهد. سمعک‌ها به طور واضح با پیشرفت‌های اجتماعی، احساسی و روانی افراد مبتلا به اختلال شنوایی در تمام رده ‌های کم شنوایی از خفیف گرفته تا شدید همراهند. درمان کم‌شنوایی موجب برقراری ارتباط بهتر، ثبات احساسی، سلامت جسمانی و مشارکت اجتماعی و گروهی خواهد شد. همچنین نشان داده شده است که کاهش شنوایی سبب خشم و ناامیدی در روابط، افسردگی، احساس پارانویا و اضطراب خواهد شد.

چرا برای کمک به خود تعلل می‌کنید وقتی سمعک‌ها می‌توانند بر کیفیت زندگی‌تان به طور مثبت تأثیر بگذارند؟

منوی موبایل سایت