right-logo

جستجو

main-logo

  • تلگرام
  • اینستاگرام

با ورزش منظم به ارتقای قدرت شنوایی خود کمک کنید

با ورزش منظم به ارتقای قدرت شنوایی خود کمک کنید

مطالعات نشان می دهد ورزش منظم موجب بهبود توانایی مغز در پردازش اصوات می شود که می تواند منجر به ایجاد درمان های جدیدی برای افراد دارای مشکلات شنوایی شود.

  • سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه نورث وسترن ایلینوی آمریکا، در این باره می گوید: بدون شک ورزش منجر به تناسب اندام بهتر می شود، اما هیچوقت به بررسی ورزش و تناسب مغز فکر نشده است. ورزش های بازی گونه می توانند باعث تنظیم مغز در فهم و درک بهتر محیط حسی شوند.

این مطالعه شامل ۴۹۵ زن و مرد از ورزشکاران دانشگاه بود. گروه کنترل هم شامل ۴۹۳ دانشجو غیرورزشکار در رده سنی مشابه بود. فعالیت مغز ورزشکاران در زمانی که گوشی های هدفون به گوش داشته و سخنرانی می شنیدند، کنترل شد.

  • محققان دریافتند ورزشکاران نسبت به گروه کنترل مهارت بیشتری در پردازش اصوات پخش شده داشتند. مغز ورزشکاران، اصوات پس زمینه را به خوبی کاهش داده و اصوات اصلی را بهتر می شنود. از اینرو محققان عنوان می کنند افرادی که ورزش های نظیر فوتبال و هاکی بازی می کنند مغز سالم تری دارند و فریادهای مربی و هم تیمی هایشان را بهتر پردازش کرده و تشخیص میدهند.

این یافته بخشی از یک مطالعه گسترده پنج ساله است که طی آن ورزشکاران رشته‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته‌اند. تا این جا مشخص شده است که از نظر تقویت توانایی مغز در بخش شنوایی، تفاوت محسوسی بین رشته‌های ورزشی مختلف وجود ندارد و همه‌ رشته‌ها می‌تواند چنین نفعی را برای ورزشکار به دنبال داشته باشند. پیش از این مشخص شده بود که یادگیری زبان جدید و نواختن ساز می‌تواند به تقویت این بخش از مغز منجر شود، اکنون می‌توانیم ورزش منظم را هم به این فهرست اضافه کنیم.

  • همچنین یافته های قبلی نشان دادند، فعالیت فیزیکی بیشتر، خطر ابتلا به کم شنوایی در زنان را کاهش میدهد.

منوی موبایل سایت