right-logo

جستجو

main-logo

  • تلگرام
  • اینستاگرام

با 20 حقیقت جالب در مورد گوش انسان آشنا شوید

با 20 حقیقت جالب در مورد گوش انسان آشنا شوید

به گفته قدیمیان انسان وقتی قدر داشته هایش را می داند که آنها را از دست بدهد! بسیاری از ما نیز نمی دانیم که گوش هایمان چه توانمندی های فوق العاده ای دارند. شنیدن، تجربیاتی که انسان در طول زندگی پشت سر می گذارد را بهبود می دهد چراکه گوش انسان در اصل طراحی شده تا درک و تفسیر صداها را ممکن کند.
1- گوش انسان قابلیت شنیدن اصواتی با طول موج ۲۰ تا ۲۰ هزار هرتز را دارد.
2- گوش میانی ابعادی به اندازه پاک کن سر مداد دارد و بسیار کوچک است.
3- گوش انسان قابلیت خود پاکسازی دارد؛ به این معنی که نیازی به پاک کردن آن و استفاده از گوش پاک کن ندارید و خودش این کار را انجام می دهد! با این حال اما تجمع جرم در طولانی مدت و سخت شدن آن نیاز به پاکسازی(ساکشن گوش) دارد و برای این کار باید به پزشک مراجعه شود.
4- جرم گوش از آن در برابر گرد و غبار و آلودگی محافظت می کند.
5- ریزترین استخوان های بدن(استخوانچه) در گوش میانی قرار دارند که به ترتیب استخوان رکابی، استخوان سندانی و استخوان چکشی خوانده می شوند.
6- سخت ترین استخوان در بدن انسان استخوان گیجگاهی(تمپورال) نام دارد که در طرفین جمجمه قرار دارد و دستگاه شنوایی-تعادلی بدن را نیز در بر می گیرد.
7- استخوانچه های رکابی، سندانی و چکشی در کنار هم ابعادی برابر با یک سکه دارند.
8- قرار گرفتن گوش انسان در معرض صدا های بلند (۸۵ دسی بل یا بالاتر) میتواند آسیب دائمی به شنوایی وارد کند، در واقع قرار گرفتن در معرض صداهای ۱۲۰ دسی بلی یا بالاتر ظرف ۷.۵ دقیقه قدرت شنوایی شما را از بین می برد!
9- رشد گوش خارجی(لاله گوش) در سرتاسر عمر انسان ادامه دارد و این فرایند هیچگاه متوقف نمی شود.
10- توانایی انسان برای شنیدن به سلول های مویی ریزی(hair cell) وابسته است که در اعماق گوش قرار دارند و بدون این سلول های موهایی ریز انسان قادر به شنیدن نیست.
11- گوش انسان ۲۰ هزار سلول مویی را در خود جای داده است.
12- امواج صوتی با سرعتی بالغ بر ۱۲۳۲ کیلومتر بر ساعت حرکت می کنند.
13- فرایند شنیدن صداهای محیط توسط گوش انسان هیچگاه متوقف نمی شود و حتی در طول خواب نیز ادامه دارد. در واقع این مغز است که یاد می گیرد به صداها توجه نکند و اینگونه است که انسان در محیط های پر سر و صدا نیز میتواند بخوابد.
14- گوش ها علاوه بر فراهم نمودن امکان شنوایی به حفظ تعادل بدن نیز کمک می کنند.
15- گوش میانی از طریق اندامی به نام شیپور استاش به حلق متصل شده است. شیپور استاش مسئولیت ایجاد توازن میان فشار جوی و فشار بدن را بر عهده دارد.
16- گوش انسان میتواند بر حس چشایی اثر بگذارد و این نیز به واسطه عصبی به نام طناب صماخی رخ می دهد که غدد چشایی را از طریق گوش میانی به مغز متصل می کند.
17- پوستی که درون کانال شنوایی انسان قرار دارد هر سال یک کانال جدید ایجاد می کند. این پوست هر سال تقریبا سه سانتی متر رشد می کند و پوست قدیمی را به بیرون هدایت می کند. یعنی بافت داخلی کانال شنوایی از پوست تازه ساخته شده و سطح بیرونی اش از پوست کهنه!
18- دانشمندان اخیرا با استفاده از جرم گوش به مطالعه الگوهای مهاجرتی بشر در طول تاریخ پرداختند.
19- وزوز گوش یا تینیتوس(tinnitus) به صدایی گفته می شود که منشا خارجی ندارد اما فرد آن را می شنوند، این اتفاق معمولا به علت کم شنوایی رخ میدهد و نشانه اختلال در سیستم شنوایی است.
20- برای کم شنوایی های حسی-عصبی هیچ دارو یا عمل جراحی وجود ندارد و افراد مبتلا حتما باید از سمعک استفاده کنند.

منوی موبایل سایت