right-logo

جستجو

main-logo

  • تلگرام
  • اینستاگرام

استفاده از سمعک به سلامت مغز کمک می‌کند...

استفاده از سمعک به سلامت مغز کمک می‌کند...
تشخیص به موقع کم شنوایی در میانسالی و اوایل سالمندی و تشویق افراد به استفاده از سمعک، می‌تواند به حفظ عملکرد مغز در سنین بالاتر و کاهش ریسک ابتلا به زوال عقل کمک کند. پیش از این محققان دریافته بودند که کاهش شنوایی مرتبط با افزایش سن را می‌توان یکی از عوامل پیش‌بینی‌کننده دمانس (زوال عقل)، فراموشی و به صورت کلی اختلال در عملکرد مغز در نظر گرفت، اما مطالعات جدید حاکی از آن است که نتیجه‌گیری پیشین چندان دقیق نیست و کاهش شنوایی به خودی خود رابطه‌ای با زوال عقل (Dementia) ندارد، بلکه مسئله مهم می‌تواند نحوه استفاده از سمعک در افرادی باشد که با افزایش سن دچار افت شنوایی شده‌اند.

  • برای بررسی نقش سمعک در پیشگیری از کاهش عملکرد مغز، محققان دو مرکز علمی در انگلستان به بررسی وضعیت بیش از 25 هزار نفر از افراد بالای 50 سال پرداختند. همه‌ی این 25 هزار نفر در آغاز مطالعه مورد ارزیابی شناختی قرار گرفتند. سپس طی دو سال و به صورت سالانه این ارزیابی‌ها تکرار شد. مقایسه نتایج این ارزیابی‌ها بین دو گروه، استفاده‌کنندگان از سمعک و افرادی که استفاده نمی‌کردند، نشان داد عملکرد و کارایی مغز در گروه استفاده‌کننده از سمعک طی این زمان بهتر باقی مانده است و در آزمون‌های مربوط به بررسی حافظه و تمرکز، نمرات بهتری کسب کرده بودند، در عین حال زمان واکنش این گروه در مقابل محرکات مختلف، کمتر از گروه دیگر بود.


از یافته های اخیر میتوان نتیجه گیری کرد افرادی که برای مشکلات شنوایی ناشی از افزایش سن از وسایل کمک شنوایی و مخصوصا سمعک استفاده می کنند به مرور زمان عملکرد مغزی و حافظه کاری بهتری دارند.

  • همچنین به گفته محققان، به ازای هر 10 دسی بل افزایش در کم شنوایی سالمندان(و عدم استفاده از سمعک)، احتمال ابتلا به آلزایمر، 20 درصد افزایش می یابد، در واقع آنها معتقدند که استفاده از سمعک میتواند سرعت پیر شدن مغز را تا 8 سال کاهش دهد و از دمانس مغزی جلوگیری کند.

منوی موبایل سایت