right-logo

جستجو

main-logo

  • تلگرام
  • اینستاگرام

چگونه میتوان به فرد کم شنوا کمک کرد؟

چگونه میتوان به فرد کم شنوا کمک کرد؟

اولین قدم فراهم آوردن اطلاعـات بیشـتر است. هرچه اطلاعات فرد کم شـنوا بیشتر باشد وضعیت خود را بهتر درک میکند و ما میتوانیم توصــیه های بهتر و بیشـتری ارائه دهیم. البته نباید فرد کم شـنوا را وادار به انجام آزمایـش کنیم، باید اجازه دهـیم تا خود فرد در نهایت، راضی به انجام آزمایش و تهیه سمعک باشد.

آزمایش شنوایی چیست؟

آزمایش شنوایی، آزمایشی است که در آن میزان شنوایی شما توسط فردی به نام ادیولوژیست اندازه گیری می شود.ابتدا در مورد وضعیت شنوایی و گوش شما سوالاتی پرسیده می شود.
سپس گوش شما معاینه شده و وضعیت گوش خارجی و میانی بررسی می گردد. در این مرحله شما وارد اتاقک اکوستیک (ضد صوت) می شوید و هدفون مخصوصی روي گوش شما گذاشته می شود و صداهای شبیه بوق یا سوت به گوش شما ارائه می گردد. سپس برای بررسی درک گفتار، یکسری کلمات برای شما خوانده می شود و از شما خواسته می شود که آنها را تکرار کنید.انجام این آزمایشات بسیار راحت بوده و درد و یا خطری ندارد.

ادیوگرام چیست؟

ادیوگرام نتیجه آزمایش شنوایی است. به عبارت دیگر در نمودار ادیوگرام مقادیر فرکانس و شدت صداهایی که فرد آنها را می شنود، ثبت می گردد.
این کار با گذاشتن یک هدفن که صداهای بوق مانندی را به گوش ارائه می دهد، انجام می شود. در این حالت فرد به محض شنیدن صدا دکمه ای را فشار می دهد، به تدریج این صداها آهسته تر می گردد و این کار تا زمانیکه فرد بتواند ضعیف ترین صداهای ممکنه را بشنود ادامه می یابد.
آستانه های شنوایی (حداقل صدای قابل شنیدن) بر روی ادیوگرام و برای هر گوش به طور جداگانه ثبت می شود .

آزمایش گفتار چیست؟

این آزمون به ادیولوژیست کمک می کند تا قدرت درک گفتار شخص را تعیین کند.
ابتدا مجموعه ای از کلمات دو سیلابی به گوش فرد ارائه شده و به تدریج شدت آنها کم می شود، کمترین شدتی که فرد قادر به تشخيص و تکرار صحیح کلمات باشد، معین می گردد.
سپس مجموعه ای از کلمات یک سیلابی به گوش ارائه شده و از فرد خواسته می شود تا آنها را تکرار کند . این صداها در حدی هستند که به راحتی شنیده می شوند . سپس درصد کلمات درست تکرار شده تعیین می گردد.
برخی آزمایشات گفتاری با ارائه یک سر و صدای همزمان با گفتار انجام می گیرند که این حالت درست شبیه شنیدن در یک محیط شلوغ و پر سر و صدا مانند رستوران یا کنار یک خیابان پر ترافیک است.

منوی موبایل سایت